مراحل خالص سازی سنگدانه کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز
سنگ مصنوعی کوارتز

مراحل خالص سازی سنگدانه کوارتز

سنگ کوارتز از ماده ای به نام سلیس شده و از مهم ترین کانی های موجود در سنگ کوارتز است. برای تولید سنگ کوارتز از ترکیبات شن و ماسه سیلیس استفاده می شود.

آن چه در این مقاله می خوانیم

فرآوری کوارتز شامل مراحلی است که برای تولید و تصفیه و به دست آوردن سنگدانه کوارتز استفاده می شود. در این بخش به مراحل فرآوری سنگ کوارتز اشاره می کنیم.

تکنیک های خالص سازی سنگ کوارتز

 تکنیک های زیادی برای تولید و تصفیه نهایی سنگ کوارتز موجود است. در ادامه این بخش به روش های تولید پودر خالص سنگ کوارتز اشاره می کنیم.

1. تصفیه سطح سنگ کوارتز یا آبکاری

 روش آبکاری از مهم ترین روش ها برای فرآوری سنگ کوارتز است.از روش آبکاری برای تصفیه سنگ کوارتز از آلودگی های مختلف؛ و برای حذف مواد آلاینده استفاده می شود. به این منظور سنگ کوارتز را با استفاده از مواد شوینده مخصوص و آب می شویند.

در تصفیه سطح سنگ کوارتز با استفاده از مواد مخصوص مانند اسید ها سطح سنگ را شستشو می دهند، تا آلودگی های سطحی و مواد آلاینده نیز خارج می شود.

2. خرد کردن سنگ کوارتز

در این مرحله، سنگ کوارتز را به اندازه های کوچک تقسیم کرده و سپس با استفاده از آسیاب های مخصوص سنگ، آسیاب می کنند. این مرحله برای ایجاد شرایط مناسب و کاهش ابعاد سنگدانه های کوارتز برای مرحله بعدی استفاده می شود.

خرد کردن سنگدانه کوارتز

3. شناور سازی

شناور سازی یا فلوتاسیون سنگ کوارتز، که در این روش با استفاده از مواد شیمیایی مناسب سنگ کوارتز از مواد معدنی جدا می گردد. در روش شناور سازی، با افزودن مواد شیمیایی مخصوص و با ایجاد شرایط خاص دمایی، کوارتز خالص از سایر مواد معدنی جدا می‌شود.

4. جدا سازی الکترواستاتیک

روش جداسازی الکترو استاتیک به این صورت است که مواد معدنی براساس قطبش منفی یا مثبت را ازهم جدا کند. جداسازی الکترواستاتیک برای هر چیزی متفاوت است.

این روش برای سنگ کوارتز به این شکل است که با اعمال میدان الکتریکی مناسب، ذرات نامطلوب مختلف از سنگ کوارتز جدا می شوند. 

مواد جدا شده با توجه به کاربردهای فراوان سنگ کوارتز، در صنایع ساختمانی، زینتی، صنایع الکترونیکی، شیشه سازی و… استفاده می شود.

5. تصفیه حرارتی

در مرحله‌ی تصفیه حرارتی، سنگ کوارتز با حرارت بالا از آلودگی هایی که تحمل حرارت را ندارند؛ مانند خاک و برخی از مواد آلاینده مثل آهن و تیتانیوم  تصفیه می شود.

روش های دسته بندی انواع سنگدانه کوارتز

1. تقسیم بندی براساس رنگ سنگدانه کوارتز

سنگ مصنوعی کوارتز در رنگ های گیلاسی،  قرمز، قهوه‌ای، عسلی، سبز، رز گلد و… موجود است. در این سیستم سنگ کوارتز بر اساس رنگ آن دسته بندی می شود. برای مثال کوارتزهایی که رنگ آن ها قرمز هستند، با استفاده از روش هایی مانند فلوتاسیون جدا می شود.

2. تقسیم بندی بر اساس کاربرد

 با توجه به اینکه سنگ کوارتز در صنایع مختلفی کاربرد دارد؛ پردازش و فرآوری صحیح سنگ کوارتز می تواند برای صنایع به عنوان یک فرآیند ضروری در مراحل تولید محسوب می شود.

در این مرحله، سنگ کوارتز براساس کاربرد آن جدا می شود. برای مثال برای ساخت شیشه، با روش آبکاری و فلوتاسیون سیلیس هایی با دانه بندی مناسب را جدا می کنیم. 

3. تقسیم بندی بر اساس ابعاد سنگدانه کوارتز

برای تولید سنگ مصنوعی کوارتز که اغلب به شکل اسلب یا صفحه کابینتی به دست مصرف کننده می رسد؛ نیاز داریم که سنگدانه هایی با ابعاد گوناگون را برای ایجاد طرح و نقش های مختلف داشته باشیم. بنابراین در کارخانه های تولید مواد اولیه، سنگندانه ها را به اصطلاح دانه بندی می کنند: یعنی بر اساس ابعاد ذرات جدا می کنند.

محصولات بدست آمده از فرآوری سنگدانه کوارتز

کوارتز به عنوان یکی از اصلی ترین مواد اولیه در صنایع مختلف به حساب می آید. از محصولات بدست آمده طی فرآوری سنگ کوارتز، در صنایع مختلف استفاده می شود. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.  

  • شن و ماسه: بخش وسیعی از محصولات کارخانه های تولید سنگدانه کوارتز، شن و ماسه است که از آن در شهرسازی استفاده می شود.
  • شیشه: سیلیس موجود در سنگ کوارتز به دلیل درخشش زیاد و بدون هیچ آلودگی، به عنوان ماده اولیه درصنعت شیشه سازی استفاده می شود.
کاربردهای مختلف کوارتز
  • صنایع نساجی: ناخالصی های مجوجود در سنگ کوارتز به دلیل تنوع رنگی بالا، به عنوان ماده اولیه در تولید رنگ استفاده می شود.
  • صنایع الکترونیکی: سنگ کوارتز خالص به عنوان ماده اولیه در تولید قطعات الکترونیکی و ساعت های دقیق استفاده می‌شود.
  • اسلب سنگ مصنوعی کوارتز: اسلب های کوارتز که برای ساخت روشویی سنگی، رویه میز، دیوارپوش یا کفپوش و … به کار می روند؛ بر اساس رنگ و ابعاد سنگدانه کوارتز به کار رفته در آن ها، وزن و ظاهر مختلفی پیدا می کنند.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x