دانستنی های جذاب در مورد نحوه تولید سنگ کوارتز

نحوه تولید سنگ کوارتز
نحوه تولید سنگ کوارتز

دانستنی های جذاب در مورد نحوه تولید سنگ کوارتز

اگر برای شما هم جالب است که بدانید "سنگ مصنوعی کوارتز چگونه تولید می شود؟" در این مقاله از روسا استون همراه ما باشید. تا مراحل 5 گانه تولید سنگ مصنوعی کوارتز به شکل اسلب هایی که امروزه یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی هستند، با هم مرور کنیم.

آن چه در این مقاله می خوانیم

سنگ کوارتز فراوان ترین ماده معدنی روی زمین است. به عنوان یک ترکیب شیمیایی، از یک اتم سیلیکون و دو اتم اکسیژن به وجود آمده است. اگرچه سنگ کوارتز تحت برخی از فرآیندهای اصلاح مصنوعی قرار می گیرد، اما سنگ کوارتز 90٪ یک ماده طبیعی است. 

برای تولید سنگ مصنوعی کوارتز نیاز به مواد اولیه داریم که همان سنگدانه کوارتز و مواد شیمیایی ای است که به آن اضافه می شود.

1. استخراج سنگ طبیعی کوارتز

بخش اول فرآیند تولید کوارتز شامل استخراج مواد خام است. سنگ کوارتز را می توان به اشکال مختلف در طبیعت یافت. ماده اصلی مورد استفاده در تولید سنگ مصنوعی کوارتز، سیلیس است. که باید از منابع طبیعی به دست بیاید.

2. پردازش کوارتز طبیعی

پس از استخراج، سنگ مرحله خلوص را طی می کند. و این فرآیند عمدتاً شامل حذف ناخالصی‌ها است که ممکن است بر کیفیت محصول نهایی تأثیر بگذارد. محصول این مرحله پودر سیلیس خالص است که تقریبا 40 درصد آن به اصطلاح “دانه بندی” شده است. یعنی ابعاد سنگدانه ها بسته به رنگ و مدل مورد نیاز برای تولید سنگ مصنوعی کوارتز، می تواند کوچک یا بزرگ باشد. 

ماشین آلات تولید سنگ مصنوعی کوارتز

3. ترکیب کوارتز خام

حالا نوبت اضافه کردن مواد شیمیایی به منظور افزایش استحکام، از بین بردن تخلخل، افزایش شفافیت و … است. در یک تن سنگ مصنوعی کوارتز که وارد پروسه فرآوری می شود؛ تقریبا 93 درصد سنگدانه کوارتز (سیلیس) با 7 درصد رزین، چسب و مواد شیمیایی رنگی مخلوط می شود.

 این ترکیب از کوارتز، رزین و سایر مواد افزودنی در یک مخلوط کن مخصوص به خوبی مخلوط می شود.

4. تشکیل اسلب سنگ مصنوعی کوارتز

سپس سنگ مصنوعی کوارتز که حالا با رزین ترکیب شده را، در داخل قالب های بزرگ مخصوص به همین کار می ریزند. در این قالب ها کوارتز خام شکل اسلب را به خود میگیرد. این اسلب باید تحت گرما و فشار به چگالی و قوام نهایی خود برسد.

قالب حاوی سنگ مصنوعی کوارتز خام را داخل کوره ای با دمای 180 درجه سانتیگراد قرار داده؛ با استفاده از روش ارتعاش و فشار، فشرده می کنند تا به چگالی و قوام نهایی برسد.

معمولا به این قسمت کار، فرآیند پخت می گوییم. پخت سنگ مصنوعی کوارتز باعث می شود سنگ کوارتز در برابر حرارت، لکه و ضربه مقاوم باشد.

5. برش کوارتز به ابعاد تایل یا اسلب یا...

پس از تولید موفقیت آمیز اسلب ها، اسلب را به صورت ایستاده به مدت 24 ساعت قرار می دهند تا خنک شود و اسلب به درستی فرم بگیرد و قابل تراش باشد.

اسلب های آماده شده سنگ کوارتز

سپس اسلب ها را به ابعاد مورد نظر برش داده، بعد از منظم کردن لبه ها و تراش آن ها، اسلب یا تایل سنگ مصنوعی کوارتز ما آماده است.

محصول نهایی سنگ مصنوعی کوارتز آماده استفاده شدن در ساخت صفحه کابینت، کفپوش، میز اداری، میز رستوران،  صفحه روشویی  و… است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x