استفاده از سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی و حمام

استفاده از سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی
استفاده از سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی

استفاده از سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی و حمام

امروزه با توجه به پیشرفت در تجهیزات و سیستم حمل و نقل، تنوع بیشتری از سنگ ها در دسترس مشتریان قرار می گیرد. ولی سنگ های طبیعی با وجود پیشرفت سنگ های مهندسی شده، ارزش و جایگاه خود را حفظ کرده اند. در حال حاضر سنگ های طبیعی با توجه به زیبایی که دارند کاربرد زیادی در نمای ساختمان، دیوارپوش، کانترها، حمام، سرویس بهداشتی و .. دارند.

آن چه در این مقاله می خوانیم

انواع دیوار پوش های سنگ طبیعی

دیوار پوش های سنگی از نظر ساختار و مواد تشکیل دهنده به دو گروه سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی تقسیم می شوند. هر نوع از این سنگ ها ویژگی منحصر به فرد و خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی انواع دیوارپوش با سنگ طبیعی و ویژگی ها آن می پردازیم.

سنگ طبیعی مرمر برای سرویس بهداشتی و حمام

سنگ مرمر بیشتر در خانه ها برای صفحه روشویی، میز اداری، جزیره آشپزخانه، تی وی وال ، راه‌پله و.. استفاده می‌شود. سنگ ماربل معمولا با رنگ سفید شناخته می شود؛ ولی بیشتر آن ها دارای رگه های آبی روشن، صورتی، خاکستری، قرمز، خرمایی، سبز و… هستند.

 ماربل را به راحتی می‌توان برای دیزاین هر نوع سرویس بهداشتی استفاده کرد. برای براق شدن سنگ مرمر به راحتی آن را جلا می دهیم؛ برای مات شدن سنگ، از تکنیک چرمی شده سنگ استفاده می کنیم.
بسیاری از طراحان و سازندگان استفاده از سنگ مرمریت در  حمام و سرویس بهداشتی را توصیه می کنند. زیرا آن ها معتقدند که سنگ مرمر به دلیل زمینه روشن آن که لکه و آلودگی را به سادگی مشخص می کند؛ برای استفاده در سرویس های بهداشتی مناسبت بیشتری دارد. همچنین سنگ مرمر در برابر لکه های آب مقاوم است. سنگ مرمر برای سرویس بهداشتی و حمام انتخابی مناسب و مطمئن است.
بیشتر مردم سنگ طبیعی مرمر را انتخاب می‌کنند، به این دلیل که مرمر زیبایی خاص و ظاهری ظریف دارد که سبب افزایش زیبایی و مجلل شدن حمام می شود.

برای جلوگیری از آسیب دیدن سنگ مرمر چکار کنیم؟

برای جلوگیری از آسیب دیدن و ماندگاری بیشتر سنگ مرمر در سرویس بهداشتی، باید سنگ ماربل را به صورت روزانه و روتین تمیز کنیم. سنگ طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری سخت و پیچیده‌ای ندارد؛ البته برای تمیز کردن سنگ مرمر، از مواد شوینده‌ی ملایم و رقیق استفاده می کنیم تا از آسیب دیدگی سنگ جلوگیری کنیم.

سنگ مرمر جلوه‌ زیبایی در حمام ایجاد می کند. به راحتی می توان از این سنگ بر روی تمام سطوح استفاده کرد؛ و با وجود رنگ های گوناگون، سنگ مرمر باعث یکنواختی و کسل شدن فضا نمی شود.

 با توجه به ویژگی های سنگ مرمر می توانید در دیوار های حمام و دستشویی تاثیر بصری قوی ایجاد کنید و نیازی به دکوراسیون و تزئینات زیادی ندارد. می توانید از سنگ های مرمر برای حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید.

استفاده از سنگ طبیعی اونیکس در سرویس بهداشتی و حمام

سنگ اونیکس نوعی سنگ مرمر است. این سنگ از زیباترین و لوکس ترین سنگ های شناخته شده در جهان است. اونیکس تنوع رنگی زیاد و شفافیت بالا دارد. تولید کننده های بزرگ دنیا ایران، چین و ایتالیا هستند ولی سنگ اونیکس ایران از نظر رنگ و طراحی منحصر به فرد بوده و مشتریان زیادی در دنیا به خود جذب کرده است.

سنگ اونیکس در رنگ سفید تشکیل می شود و شامل رگه های کرمی و مشکی به صورت موازی قرارگرفته اند و با وجود ناخالصی های مختلف باعث تنوع رنگی از رنگ های سیاه دودی سبز صورتی قرمز زرد و… شده است. سنگ اونیکس درخشنده بوده و قابلیت عبور نور را دارند.

از سنگ اونیکس در دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده می شود.  همچنین سنگ اونیکس در برابر نفوذ آب استحکام دارد ، در برابر فشار مقاوم است. اگر از سنگ اونیکس به درستی نگهداری نشود، امکان از دست دادن درخشش و ظاهر دارد. سنگ اونیکس در سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و … استفاده می شود.برای تمیز کردن سنگ اونیکس، بهتر است که از مواد شوینده های مخصوص سنگ استفاده کرد. برای مراقبت و محافظت بیشتر از سنگ اونیکس بهتر است که هر روز سنگ اونیکس را تمیز کرد. برای تمیز کردن سنگ اونیکس نباید از مواد شوینده ها شیمیایی استفاده کنید چون باعث تغییر رنگ و خوردگی می شود.

استفاده از سنگ اونیکس در سرویس بهداشتی

استفاده از سنگ کریستال در حمام وسرویس بهداشتی

سنگ کریستال از سنگ های طبیعی است؛ که در دکوراسیون داخلی و خارجی محبوبیت زیادی دارد. سنگ کریستال بیشتر در رنگ های خاکستری و سفید موجود است؛ ولی در رنگ های کرمی، سبز، صورتی، زرد و قرمز نیز در بازار یافت می شود. یکی از بهترین انتخاب ها برای بخش مرطوب خانه و سرویس بهداشتی و حمام،  سنگ کریستال است.

 • کریستال دارای دانه های بلورین است. نور از این دانه‌ها عبور می کند و جلوه ای زیبا و متفاوت به حمام و سرویس بهداشتی می دهد.
 • یکی از ویژگی های این سنگ مقاومت بالا در برابر مواد شوینده، عدم جذب آب و نفوذ رطوبت است. همچنین سنگ کریستال در مدت زمان طولانی آسیب نمی بیند.
 • سنگ های کریستال از شفافیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل سنگ کریستال را به راحتی می توان با دستمال نرم و مرطوب تمیز کرد و نیاز به شوینده های قوی نیست.
 • نکته مهمی که باید به آن توجه کرد: مواد شوینده شیمیایی قوی و سفید کننده های غلیظ، کیفیت رنگ کریستال را در مدت زمان طولانی پایین می آورد.
 • سنگ کریستال در برابر فشار مقاوم است و در صورت برخورد اجسام و تغییر دما در صورت سقوط اجسام، سطح آن ترک نمی خورد.

سنگ گرانیت برای حمام و سرویس بهداشتی

امروزه از سنگ گرانیت در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها و در انواع میز اداری، صفحات کابینت  و در سرویس بهداشتی استفاده می شود. گرانیت در معرض خش و گرما هیچ گونه تغییری نمی کند. قدرت تحمل دمای 1200 درجه فارنهایت دارد. گرانیت ویژگی عدم لکه پذیری دارد به همین دلیل استفاده از سنگ گرانیت در فضای مرطوب خانه، حمام و سرویس بهداشتی محبوبیت زیادی دارد.

سنگ طبیعی گرانیت، به عنوان سنگ نمای سرویس بهداشتی و حمام نیاز به مراقبت و تمیز کردن زیادی ندارد و توصیه می کنیم برای پاک کردن روزمره گرانیت از شوینده های ملایم و یا یک دستمال نرم مرطوب استفاده نمائید.

از استفاده کردن از مواد شیمیایی، پاک کننده های خشن، مواد اسیدی و شوینده های غلیظ اجتناب کنید.

مهر و موم شدن درزهای صفحات گرانیت هنگام نصب یا در کارخانه سبب می شود تا در برابرمواد شوینده قوی، شوینده های خشن و مواد شوینده های اسیدی آسیب های دیگر تا حدی مقاومت کند. بنابراین می توانیم در مواقع ضروری از شوینده مناسب استفاده کنیم. اما ممکن است گرانیت هرساله نیاز به ترمیم آب بندی مجدد داشته باشد.

چرا از سنگ طبیعی برای سرویس های بهداشتی و حمام استفاده کنیم؟

در سال های اخیر از سنگ طبیعی برای جزیره آشپزخانه، میز رستوران و صفحات روشویی استفاده می شود؛ سنگ طبیعی به دلیل ظاهر منحصر به فردی که دارد فضا را دلنشین می کند و به راحتی با عناصر دیگر ترکیب می شود. از مزایای دیگر می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • سنگ طبیعی در برابر نم و نفوذ آب مقاوم است و به این خاطر که احتمال نفوذ آب و رطوبت به لایه های زیرین زیاد است.
 • حتما برای تمیز کردن دیوار پوش با سنگ طبیعی با پاک کننده های خنثی و پاک کننده های مخصوص و با یک اسفنج نرم یا پارچه لطیف تمیز شوند.
 • از پاک کننده های که حاوی اسید یا سفید کننده غلیظ هستند استفاده نکنید؛ این نوع پاک کننده ها به سنگ های طبیعی آسیب می زنند.
 • سنگ طبیعی در برابر مواد شوینده استحکام بالایی دارد. ولی نباید با مواد شوینده غلیظ و شیمیایی استفاده کرد.
 • این ماده در برابر میکروب ها و آلودگی ها مقاوم است و همیشه پاکیزه است.
 • سنگ طبیعی برای حمام مناسب است زیرا که سنگ گرما را جذب می کند و رسانا و گرماییش عالی از کف تبدیل می کند.
 • سطح سنگ طبیعی، نیاز مراقبت و نگهداری پیچیده ای ندارد.
سنگ طبیعی در دستشویی

مزایای استفاده از سنگ طبیعی در حمام ها

سنگ های طبیعی در شکل و رنگ متفاوت هستند؛ سنگ ها با رگه ها و رنگ های شبیه به هم نخواهد بود. البته کفپوش و میز یا سطح دیوار ساخته شده از سنگ گرانیت یا مرمر ظاهر متفاوت و منحصر به فرد دارند این به این معناست که سنگ طبیعی نسبت به سنگ های مهندسی شده قیمت بالایی دارند. وجود سنگ مرمر یا سنگ های طبیعی دیگر ارزش منزل تان بالا می رود؛ همیشه مشاوران املاک و خریداران خانه، به سنگ طبیعی مخصوصا گرانیت و مرمر جذب می شوند.

در سال های اخیر برخی از سنگ های طبیعی با پیشرفت دستگاه های فرآوری و توسعه مهر و موم های شیمیایی کاهش یافته و از بین رفته است. همچنین سنگ های طبیعی مثل گرانیت، مرمر، اونیکس و کریستال تا دربرابر رطوبت آب و لکه های آب مقاوم باشند. این فرآوری ها  سبب شده تا سنگ های طبیعی را به یک سنگ قابل اعتماد و اطمینان در مکان های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی تبدیل کرده است. زمانی که استفاده از سنگ مرمر و گرانیت برای ساخت سینی دوش غیر مجاز بودند ولی امروزه به راحتی نصب و استفاده می شود.

بهترین ویژگی مثبتی که سنگ های طبیعی دارند،اینکه نگهداری از آن ها زحمت و تلاش زیادی ندارد و هرگونه لکه و آلودگی از روی سنگ به راحتی با آب و شوینده های مخصوص سنگ با یک اسفنج نرم تمیز و براق می شود.

استفاده از سنگ طبیعی در نما دستشویی

بررسی و معایب سنگ طبیعی در سرویس بهداشتی و حمام

سنگ کف حمام نباید صاف و صیقلی باشد زیرا باعث لغزندگی و لیزی سطح زمین می شود. ای کف سنگ لیز می تواند برای کودکان و افراد مسن می تواند اخطار جدی باشد. کف سنگی حمام را باید طوری فرآوری شود که لغزنده و لیز نباشد. بهتر است که برای کف حمام از سنگ طبیعی استفاده کنید.

برای نصب سنگ طبیعی حتما به هموار یا ناهموار بودن سطح زیرین و زیرسازی بررسی کنید. اگر سطح زیرین سنگ ناهموارو شکننده باشد دچار ترک خوردن سنگ رویی می شود.

انواع سنگ طبیعی اعم از گرانیت، کریستال، مرمر، اونیکس و… به احتمال زیاد در مدت زمان طولانی در اثر رطوبت آب تغییر رنگ بدهد و دچار زنگ زدگی شود. برای پیشگیری از آسیب دیدن سنگ طبیعی بهتر است که سنگ طبیعی را در سال یک بار آب بندی کنید. سنگ های طبیعی مستحکم و برای طول عمر بالا نیاز به مراقبت های ساده و روزانه دارند. 

برای بازدید حضوری و آشنایی بیشتر با انواع سنگ های طبیعی، بعد از هماهنگی می توانید از مجموعه‌ی روسا استون واقع در دفتر مرکزی گروه، دیدن نمائید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x