سنگ مصنوعی سرامیک

      ریشه واژه سرامیک از واژه یونانی به نام “Keramikos” گرفته شده است. از سرامیک به عنوان کفپوش و یا جهت پوشش دیوار‌ها در برخی فضا‌های داخلی استفاده‌ می‌شود.

      سنگ سرامیک به دلیل جذب پایین آب و رطوب، از مقاومت بالایی برخوردار‌ است. همچنین اغلب سرامیک‌ها دارای یک لایه روکش هستند که این روکش ‌ها‌ می‌توانند ضد آب، تزئینی، براق، رنگی و… باشند.

      امروزه نوع جدیدی از سرامیک‌ها با روکش‌‌های جدید تولید‌ می‌شوند که با توجه به تنوع رنگ و طرح‌هایشان، توانسته‌اند سهم زیادی از بازار و رضایت مردم را از آن خود کنند.

کاربرد سرامیک

     هنگامی که سرامیک‌ها به بازار آمدند؛ در مدت زمان کوتاهی تبدیل به یکی از محبوب‌ترین محصولات مورد استفاده برای پوشش دیوار و کف در منازل شدند.

       سرامیک‌ می‌تواند در مناطق مختلف (متناسب با هر نوع آب و هوایی)، در همه بخش های ساختمان مانند: دیوار، راه‌رو‌ ها، پارکینگ و لابی، کف ساختمان، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و … استفاده شود.

سنگ مصنوعی سرامیک
سنگ مهندسی شده سرامیک

      اغلب سرامیک‌هایی که برای منازل استفاده‌ می‌شوند از انواع روکش‌دار هستند و امروزه با افزایش محبوبیت سرامیک‌‌های روکش دار، صد‌ها طرح مختلف به بازار آمده است.

مزایای استفاده از سرامیک

    محصولات بسیار زیادی برای استفاده از فضا‌‌های داخلی ساختمان به عنوان دیوار‌پوش و کف‌پوش و…استفاده می شود. اعم از سرامیک، اونیکس،گرانیت، مرمریت، اس پی ال، کوارتز و …اما سرامیک در این بین از جایگاه خاصی برخوردار است. 

سرامیک‌ها طول عمر بالایی دارند

       کاشی‌‌های سرامیکی در مقایسه با دیگر پوشش ها طول عمر بسیار بالاتری دارند. هنگامی که‌ می‌خواهید یک کفپوش یا دیوارپوش برای فضای مورد نظرتان انتخاب کنید، قطعا طول عمر یک محصول، نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید.

      مخصوصا اگر کفپوش را برای منزل‌تان انتخاب‌ می‌کنید و یا اگر‌ می‌خواهید در آن محیط از یک حیوان خانگی نگهداری کنید؛ توجه به این مورد بیش از پیش حائز اهمیت‌ می‌شود.

انواع سرامیک

پالرمو

Palermo

زیگما

Zigma

مارمونایت

Marmonite

سرامیک‌ها مقاومت بالایی دارند

      سرامیک ها علاوه بر طول عمر زیادی که دارند، به مقاومت بالا نیز معروف اند. اگر تا به حال به مراکز تجاری و یا پاساژ‌ها دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید در اکثر این مکان‌‌های پر‌تردد از سرامیک به عنوان کفپوش استفاده‌ می‌شود. زیرا ترکیبات سرامیک‌ها بسیار فشرده بوده و تقریبا در برابر آب غیر‌قابل نفوذاند.

     مخصوصا اگر از سرامیک‌هایی که یک لعاب سایشی (طرح دار یا رستیک) دارند استفاده بشود، در برار لغزش نیز مقاوم شده و به اصطلاح معروف، دیگر با راه رفتن بر روی آن‌ها لیز نمی خورید!

سرامیک‌ها از لحاظ بهداشتی بسیار مطلوب هستند

      اگر شما فردی هستید که به رعایت استاندارد‌‌های بهداشتی برای خانه خود یا دیگر فضا‌هایتان خیلی اهمیت‌ می‌دهید، بهتر است که سرامیک را انتخاب کنید. زیرا شست‌و‌شوی سرامیک در مقایسه با سایر کفپوش‌ها مانند بسیار راحت‌تر است.

      آلودگی‌‌های سطح سرامیک به سادگی با یک دستمال و انواع پاک‌کننده‌ها برطرف‌ می‌شود و بدین گونه شما‌ می‌توانید کف منزل یا فضای خود را همیشه تمیز نگه دارید.

سرامیک‌ها دمای ذوب بالایی دارند

     سرامیک‌ها دمای ذوب بسیار بالایی داشته و همچنین‌ می‌توانند در فضا‌ها و شرایط مختلف (مثال: زمان آتش سوزی) مقاومت زیادی از خود نشان دهند.

سرامیک‌ها از ماندگاری رنگ مناسبی برخوردارند

    رنگ کفپوش‌ها‌ می‌تواند در معرض عوامل مختلفی مانند مواد شیمیایی، مواد شوینده، نور خورشید و … تغییر کند. یکی دیگر از مزایای سرامیک این است که اگر در معرض نور خورشید هم باشد، (در صورتی که در فضاهای باز استفاده بشوند) باز هم رنگ آن تغییر نمی‌کند.

سرامیک‌ها رساناهای ضعیفی هستند

     از موارد مهم برای انتخاب یک کفپوش مناسب در منازل، میزان عایق بودن در مقابل سرما و گرما‌ است.

       سرامیک‌ها رسانای بسیار ضعیفی برای الکتریسیته و حرارت‌ هستند؛ و این ویژگی مثبت، در زمستان‌ها خود را به خوبی نشان‌ می‌دهد. زیرا با نصب سرامیک علاوه بر اینکه کف منازل سرد نمی شود؛ از هدر رفتن انرژی و گرمای ساختمان از طریق کف نیز جلوگیری‌ می‌کنند.

نمونه کارهای سنگ سرامیک