سنگ طبیعی

        استفاده از سنگ‌ها در معماری و ساخت‌ و ساز، قدمتی چند هزار ساله دارد. این کاربرد در گذشته‌های دور در ساخت ستون‌ها و دیوارها خلاصه می‌شد. اما امروزه از این مصالح ارزشمند در ایجاد نما و زیبایی در ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی‌شان استفاده می‌شود.

      یکی از انواع این سنگ‌ها، سنگ گرانیت است. ویژگی‌های مختلفی در سنگ گرانیت، آن را به گزینه‌ی مناسبی برای استفاده به عنوان یک سنگ ساختمانی تبدیل کرده‌اند. 

سنگ گرانیت چیست؟

      گرانیت به عنوان یکی از سنگ‌های آذرین درونی شناخته می‌شود. ساختار این سنگ شامل دانه‌هایی در اندازه‌های مختلف است. گرانیت از عناصر متعددی همچون فلدسپات، برخی از کانی‌ها و همچنین میکا تشکیل می‌شود.

       در حقیقت دلیل تنوع رنگ در نمونه‌های مختلف سنگ گرانیت، غالب بودن هر یک از این عناصر در ساختار آن است.

       سنگ گرانیت در طبیعت به رنگ ‌هایی نظیر خاکستری، طوسی، صورتی، سیاه و … یافت می‌شود. سنگ گرانیت از مقاومت بالایی برخوردار است. برای مثال می‌توان گفت مقاومت سنگ گرانیت از سنگ ‌هایی همچون سنگ مرمریت و همچنین سنگ تراورتن به نسبت بیشتر است.

      سطح صیقلی این سنگ که به سختی نیز از بین می‌رود، از دیگر مزیت ‌های آن است. 

انواع سنگ گرانیت و ویژگی‌های آن‌ها

       سنگ گرانیت را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم بندی کرد. یکی از این دسته‌بندی‌ها بر اساس رنگ است. وجود عناصری نظیر کوارتز، میکار، آمفیبول، فلدسپات و … به مقادیر مختلف در این سنگ تنوع رنگی بالایی در آن ایجاد می‌کنند.

      یکی دیگر از انواع دسته‌بندی سنگ‌ها بر اساس محل برداشت‌شان صورت می‌گیرد. چرا که در هر منطقه به فراخور آب ‌و هوا و شرایط جوی، خاک ‌های موجود در منطقه، عمق معدن و … سنگ‌ها ویژگی‌های متنوعی دارند. این موضوع در خصوص سنگ گرانیت نیز صدق می‌کند.

سمپل سنگ طبیعی گرانیت

مزایای سنگ گرانیت

  • مقاومت بالا در برابر نفوذ آب (جذب آب پایین): این مزیت سبب می‌شود بتوانید گرانیت را در بخش‌هایی از فضای داخلی خانه که در معرض آب است استفاده کنید. مواردی از این دست را در بخش‌های قبل نام بردیم. (سینک روشویی، سینک آشپزخانه، کفپوش و …)
  • مقاومت در برابر حرارت: یکی از نگرانی‌های افراد در استفاده از سنگ‌های ساختمانی برای کانتر آشپزخانه، گذاشتن ظروف داغ بر آن‌هاست. در صورت استفاده از سنگ گرانیت دیگر نیاز نیست در این خصوص نگران باشید.
  • دوام و ماندگاری: این سنگ به دلیل مقاومت بالایی که دارد، طول عمر زیادی داشته و به وسیله‌ی نیروهای خارجی (ضربه، فشار و سایش) آسیب نمی‌بیند.
  • مقاومت در برابر عوامل محیطی و شرایط جوی: مجموعه ویژگی‌های بالا این سنگ را بدل به سنگی مقاوم در برابر شرایط جوی نظیر باران، سرما و گرما، تابش آفتاب، باد و … بدل کرده‌اند.
  • مقاوم در برابر خوردگی: این ویژگی سبب می‌شود تا در صورت شست‌وشوی سنگ با مواد شوینده‌ی شیمیایی آسیب ندیده و از درخشندگی آن کاسته نشود.

کاربردهای گرانیت

         از جمله‌ی این کاربردها می‌توان به سنگ پله، کانتر آشپزخانه، سنگ روشویی، آشپزخانه، دیوارپوش و … اشاره کرد. اما از سنگ ‌های گرانیت ناهموار و بدون ساب در مواردی نظیر سنگ‌فرش پیاده رو و در برخی موارد دیوار پوش نیز استفاده می‌شود.

قیمت سنگ گرانیت

         قیمت سنگ گرانیت به عوامل متعددی وابسته است. از جمله‌ی این موارد می‌توان به کیفیت ساب و فرآوری سنگ مورد نظر اشاره کرد. همچنین با توجه به نوع طرح و رنگ زمینه سنگ قیمت‌های مختلفی برای آن تعیین می‌شود.

         ضخامت و ابعاد دیگر پارامتر تاثیرگذار بر قیمت سنگ گرانیت است. یکنواختی سطوح، عدم وجود ترک و … نیز در بالا رفتن قیمت این سنگ نقش دارند.

نمونه کارهای سنگ گرانیت