سنگ طبیعی ماربل

       مرمریت، مرمر، یا ماربل (Marble) احتمالا آشناترین سنگ نما در ایران است. مرمر یک سنگ متامورفیک است. ماربل از دگرگونی سنگ آهک و متبلور شدن آن در اثر دما فشار و … به وجود می آید.

        سنگ طبیعی ماربل کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان و مصالح ساختمانی دارد. پس کیفیت آن برای سازندگان ساختمان بسیار حائز اهمیت است. به دلیل تقاضای زیاد و قیمت مناسب، مرمر در صنعت ساختمان سازی نقش مهمی ایفا می کند.

      مرمریت که سابقه طولانی ای در نمای ساختمان ها دارد؛ امروزه هم مصرف رو به افزایشی در بازار جهانی پیدا کرده است. به طور کلی این سنگ با دو ویژگی سختی و چسبندگی زیاد شناخته می شود. امروزه، سنگ مرمر بیشتر در دیزاین راه پله ها کاربرد دارد.

         با توجه به خواص این نوع سنگ طبیعی، به آن دسته از افراد که به رنگ و ظاهر سنگ اهمیت می دهند؛ توصیه می شود که از سنگ های ماربل با رنگ روشن استفاده کنند.

سنگ طبیعی ماربل
سنگ طبیعی ماربل

کاربردهای سنگ ماربل:

      یکی از دلایلی که طراحان دیگر از سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمات استفاده نمی کنند؛ این است که سنگ مرمریت در برابر تابش نور خورشید در طولانی مدت تغییر رنگ می دهد. پس به طور کلی می توان گفت که مرمریت بیشتر در نمای داخلی به کار می رود.

      البته سنگ مرمریت هرسین به دلیل مقاومت بالایی که در برابر عوامل آسیب زا مانند نور خورشید، آتش، فرسایش و … دارد؛ می تواند در نمای خارجی هم به کار رود.

      سنگ مرمر خوی هم به دلیل تراکم بالا، استحکام زیادی دارد. این سنگ بافت فشرده ای دارد که در برابر فشار، شرایط جوی و فرسایش مقاوم است. به همین دلیل ارزش مادی بالاتری هم داردو صادر هم می شود.

     از کاربردهای سنگ مرمریت می توان به موارد ذیل اشاره کرد: مجسمه سازی، دکوراسیون داخلی، دیوار پوش، سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، کفپوش و راه پله ها.

 

سمپل سنگ های طبیعی ماربل

مزایای سنگ ماربل:

  • مرمریت در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است و در برابر سرما و گرما و باران آسیب نمی بیند.
  • ماربل قابلیت صیقل پذیری بالایی دارد و می توان آن را جلا داد.
  • سنگ مرمر دارای سطحی درخشان است. دلیل این درخشندگی، نفوذ نور در سنگ و انعکاس آن توسط لایه های زیرین است. در واقع، در سنگ مرمر نوعی انعکاس داخلی رخ می دهد. مرمریت نمونه مناسبی از سنگ آشپزخانه است.
  • سنگ مرمر گرما را جذب نمی کند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است. استفاده از مرمر برای کفپوش ساختمان باعث خنک شدن فضا می شود.
  • سنگ مرمریت ضد آلرژی است و گرد و غبار را در خود نگه نمی دارد.
  • نگهداری و تمیز کردن ماربل (Marble) به راحتی انجام می شود: با یک دستمال مرطوب می توان آن را تمیز کرد.

نمونه کارهای سنگ مرمر